Młodzi przyrodnicy to cykl książek dla dzieci, wydawany przez Wydawnictwo Wilga. W serii dotychczas ukazało się już kilkanaście tytułów mających na celu zaznajomienie najmłodszych z otaczającym nas światem, od tematyki fauny i flory, po cykl pór roku, aż do niegdyś żyjących dinozaurów. Książeczki nie należą do opasłych, to przewodniki, w których znajdziemy znakomite, realne ilustracje przyrody oraz krótkie, lecz zwięzłe opisy mechanizmów jej działania.
Trzymam właśnie w dłoniach kolejny już tomik – “Pod ziemią”. Jak sama nazwa wskazuje, książeczka autorstwa Patrycji Zarawskiej dotyka podziemnego życia różnorakich zwierząt. Nasze dziecko może dowiedzieć się, w jakich warunkach żyje kret, gdzie większość życia spędzają dżdżownice, jakie nory budują nornice czy zające oraz gdzie jaja składają niektóre insekty, czy owady. Jest to znakomita podróż po zakamarkach tego mikro świata, odkrywająca bardzo interesujące tajemnicę bytowania organizmów żywych. Jak już wspominałem powyżej, opis jest bardzo prosty, napisany w sposób zrozumiany dla przedszkolaka. Ilustracje, które zajmują około 70% całości to też nie byle co. Dzieła Marty Kitki to świetnie narysowane zwierzaki, realnie odzwierciedlające podziemny świat i ilustrujące najmłodszym wszelkie istotne szczegóły.
W książeczce, mimo że cieniutkiej, moim zdaniem drzemie olbrzymia moc wiedzy, która przygotowuje najmłodszych do odkrywania świata na lekcjach przyrody, ale także pobudza kreatywne myślenie, pomaga zrozumieć niektóre zagwozdki, które rodzą się w głowie przy okazji obserwacji przyrody z rodzicami. “Pod ziemią” wydaje się też świetnym przewodnikiem na długie spacery, by razem szukać ukrytych pośród zakamarków lasów i łąk, mikroświatów. Zdecydowanie polecam.
Marek Szwajnoch