Jak bardzo teoria i praktyka mogą nie iść w parze widać po wychowaniu, zwłaszcza seksualnym, dzieci. O ile jeszcze rodzice dają radę z uczeniem, ile jest 1+1 czy cyklu rozmnażania pantofelka, o tyle zapominają języka, kiedy pojawiają się pierwsze pytania dotyczące seksualności. A to przecież rozmowy z dziećmi są podstawą ich wiedzy i nie powinny stwarzać rodzicom problemów. W końcu nie ma osób, które lepiej, albo choćby dłużej znają dziecko, jak nie jego rodzic.
Dzieci mają nas za swój wzór, naśladują różne zachowania, obserwują relacje pomiędzy dorosłymi w związku czy pośród innych dorosłych, z rodziny i spoza jej kręgu. Rozmowy i przykład pozwalają dzieciom bezpieczniej wchodzić w dorosłość, gdyż posiadają zasoby wiedzy jak sobie radzić z niektórymi problemami. Tego nie pokaże internet czy rówieśnicy.
Jednak rodziców nikt na takie rozmowy nie przygotował. Aż do dziś. “Sexedpl. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców” to kompendium wiedzy każdego rodzica. Nie zawiera konkretnych pytań, czy instrukcji. Jest raczej zbiorem działań, jakie można przedsięwziąć w seksualnym wychowaniu swojej latorośli i to bez względu na jej wiek, gdyż książka jest podzielona na rozdziały nie tematyczne, lecz wiekowe.
W czym może pomóc książka? Przecież o seksie raczej wiemy, skoro na świat przyszły nasze dzieci! Przede wszystkim pomoże przygotować się do rozmów z dziećmi. Nie powinny one wyglądać jak pogadanki i monologi. Ani tym bardziej stanowić niedostosowanej formy przekazu do młodszego lub nieco starszego, czy nawet dorosłego dziecka. W książce poruszony jest także temat seksualności dzieci z niepełnosprawnością, czy poszukiwania swojej tożsamości i orientacji. To tematy, które nadal przez wielu dorosłych są tabu, warto więc coś o nich wiedzieć.
Nie jest to typowy poradnik. To raczej zbiór reportaży-wywiadów z rodzicami dzieci, o których traktować będą kolejne rozdziały: przedszkolaka, ucznia początkowych klas podstawówki, podlotka, nastolatka, młodego dorosłego, osoby z niepełnosprawnością, poszukującej własnej orientacji czy tożsamości płciowej. W ten sposób nie zajmujemy się nijako dzieckiem, a właśnie sobą. Bo to my, rodzice często mamy problem, by normalnie potraktować temat, znaleźć pasujący do wieku i rozumienia dziecka język, nie peszyć się na wyrażenia związane z seksualnością. Te wywiady pokażą, jak można wyjść właściwie z każdej sytuacji nie tylko z twarzą, ale przede wszystkim przeświadczeniem, że oto młody człowiek otrzymał od nas lekcję życia, czasem bardzo przy okazji innych zagadnień, a nie suchy wykład o “pszczółkach i kwiatkach”. Polecam każdemu rodzicowi.
Monika Kilijańska