Czy jest coś bardziej fascynującego niż poznawanie sekretów i odnajdywanie tego, co ukryte? Bycie szpiegiem to nieograniczona sieć możliwości, która pozwala przeżyć przygody życia i odczuwać dreszczyk ekscytacji. Dzieci jak nikt inny potrafią dotrzeć wszędzie i usłyszeć najcichszy szept, tylko czy to wystarczy, by zostać najlepszym szpiegiem?
Zarys fabuły
Mówi się, że wszystkiego da się nauczyć i Daniel Nesquens postanowił pokazać, że bycia tajnym agentem też można się nauczyć. Stworzył swego rodzaju podręcznik, w którym umieścił wszystkie najistotniejsze informacje. Dzięki temu każdy chętny może sprawdzić, czy nadaje się na tajniaka i nad czym powinien pracować, by być coraz lepszym.
Już sam tytuł – Jak zostać szpiegiem – zapowiada ekscytującą lekturę, od której trudno się oderwać. I to bez względu na wiek. Mnie zaciekawił, pomysł na ten tytuł oraz sposób wykonania. Czy Potworki podzieliły mój zachwyt tym wydaniem?
Kilka słów o szacie graficznej
Jak zostać szpiegiem jest pięknie wydane, twarda oprawa, mocny papier i mocno zszyte. Z pewnością zapewni to książce dłuższy czas przetrwania wielokrotnego przeglądania. Jednak najważniejszy jest środek, a z tym Oyemathias poradził sobie rewelacyjnie. Każda z rozkładówek jest pełna ilustracji, ale również przeróżnych ramek, dymków, treści zapisanych szyfrem i zagadek do rozwiązania.
Moje wrażenia
Daniel Nesquens podzielił Jak zostać szpiegiem na mini rozdziały. I chociaż na każdy poświęcono po dwie strony, to umieścił w nich wszystkie istotne informacje. Na początku tłumaczy, co znaczy być szpiegiem, wyjaśnia, kto się nadaje do wywiadu. Później wymienia typy szpiegów oraz zasady działań tajniaków, a także techniki działań. Przestrzega przed błędami mogącymi wszystko zepsuć. Opisuje kilka metod szyfrowania oraz to, co każdy szpieg powinien mieć ze sobą w walizce. I to nie wszystko! Autor tworzy wszystko w lekkim stylu, z nutą humoru, a do tego dba, by to nie było zwykłe czytanie, a aktywne uczestniczenie w poznawaniu treści.
Na zakończenie
Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem, bo Jak zostać szpiegiem to nie tylko publikacja o danym zawodzie. Ona w kreatywny sposób zachęca do tego, by naprawdę poszukać u siebie mocnych i słabych stron, starać się poszerzać swoją wiedzę i ćwiczyć swoje umiejętności. Autor pokazuje, co daje nam zbieranie informacji oraz samorozwój. No ale to też dobra zabawa i dreszczyk ekscytacji, gdy czytamy o największych historiach szpiegowskich, sami możemy zaszyfrować wiadomość i pobawić się w szpiega. Naprawdę fajna publikacja, z którą spędzony czas jest pełen dobrej zabawy, aktywnego udziału wszystkich zainteresowanych i niesłabnącej fascynacji treścią.
Jak zostać szpiegiem to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego fascynata szpiegowaniem, tajnych misji oraz rozpracowywania tajemnic. Książka dostarczy potrzebną wiedzę, daje możliwość ćwiczenia swoich umiejętności, ale przede wszystkim dostarcza ogromu rozrywki.
Irena Bujak