Historia, którą napisało życie. Przeszłość. Wydarzenia, które były następstwem działań wielu osób. Opowieść, którą stworzył człowiek, będący bardzo blisko głównego tematu. Były agent polskiego wywiadu, piszący pod pseudonimem. Dlatego ?Nielegalni? są powieścią, która intryguje, wciąga i niekiedy fascynuje. Przedstawiając świat, który możemy znać właśnie z książek, albo z filmów akcji o pewnym sprytnym i niezniszczalnym agencie.
Vincent V. Severski napisał sensacyjną powieść z elementami political-fiction, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością, gdzie poznajemy dzień powszedni ludzi pracujących w wywiadzie, ich troski, zmartwienia, problemy i życie na krawędzi. Bohaterowie, to agenci wywiadu polskiego, rosyjskiego i szwedzkiego. Zwani są ?nielegałami?. Pracują na obcym terenie, żyjąc pod płaszczykiem fałszywej tożsamości, fałszywej przeszłości, mając rodziny, pracę, domy, ale to wszystko jest tylko ich kamuflażem. Co ma wspólnego agent polskiego wywiadu Konrad Wolski ze Szwedem, Hansem Jorgensenem? Dlaczego akcja czasami przenosi się do roku 1939, gdzie Beria słucha raportów majora Zarubina, o którym słyszymy ponownie, gdy pewien profesor postanawia opowiedzieć prezesowi IPN o tajnej skrzynce, ukrytej przez wojska radzieckie, podczas szturmu Niemców nad twierdzę w Brześciu. W skrzynce znajdowały się podobno dokumenty, które mogą na nowo nakreślić wydarzenia znane z historii i wyjaśnić wiele kwestii związanych ze zbrodnią katyńską. Jednakże? czy wszystkim w równym stopniu będzie zależało na odkryciu prawdy? Do akcji rusza agent Konrad Wolski i grupa jego najbliższych współpracowników. Gdzie zaprowadzi ich ta niebezpieczna pogoń za tajemnicą z przeszłości? Myślę, że odpowiedzi należy poszukać w tej właśnie lekturze.
W ?Nielegalnych? historia goni historię, nagromadzenie wątków sprawia, że należy książkę czytać w skupieniu i głębokiej uwadze. Szereg spraw nawarstwia się, dając nadzieję, na finalne połączenie w końcówce tej szpiegowskiej opowieści. Czy tak się stanie? Mogę stwierdzić jedynie, że nie wszystkie wątki zostaną wyjaśnione, przynajmniej w tej części, bowiem przeczytałam informację, iż powstaje kontynuacja ?Nielegalnych?.
Książka jest na pewno ciekawą pozycją, którą warto przeczytać, zwłaszcza jeśli chce się poznać zasady działania służb wywiadowczych, życie ?nielegałów?, wpływ takiego sposobu istnienia na psychikę tych ludzi. Nagle zdajemy sobie sprawę, że tajnym agentem może być naprawdę każdy, sąsiad z domu obok, nauczycielka syna, właściciel sklepu. Oprócz ?normalnego? życia, istnieje także ten drugi świat, w którym niebezpieczeństwo czai się wszędzie, a kamuflaż to druga skóra człowieka. Do tego dochodzi zgrabna intryga, tajemnica i akcja. Z drugiej strony to nagromadzenie wątków może sprawić, że w pewnym momencie powieść zacznie nużyć i sprawi, że czytelnik poczuje się nieco zagubiony. Mimo pewnego ?przegadania?, uważam, że to wartościowa lektura, na pewno ze względu na tematykę, sposób wykreowania niektórych postaci i wątek historyczny. Książka liczy ponad 800 stron i będzie idealną pozycją dla osób ceniących wątki sensacyjne w literaturze, ale także polityczne, historyczne i psychologiczne. Polecam.
Agnieszka Lingas-Łoniewska