Harry Potter – jeden z najsłynniejszych czarodziejów świata. Nie znam osoby, która nie znałaby książek J.K. Rowling lub nie oglądałby filmów o młodym czarodzieju. To właśnie autorka stworzyła magiczny świat pełen niezwykłych stworzeń, magii, zaklęć i przygód, których pozazdrościłby Harry’emu sam Indiana Jones. Usiądźcie wygodnie i przenieście się ze mną do świata autorki. Mam dla Was bowiem książkę, którą każdy fan twórczości Rowling musi mieć w swojej kolekcji.
Pamiętacie smoki, hipogryfa, bazyliszka, jednorożce, gryfy, centaury czy trytony? W każdej z książek o Harrym Potterze pojawiały się magiczne stworzenia, które Rowling wymyśliła bądź zapożyczyła na potrzeby publikacji. Oglądając filmy czy czytając książki, skrycie marzyłam, by powstała odzienia publikacja poświęcona magicznym stworzeniom, o których nam opowiedziała. Po sukcesie serii o małym czarodzieju autorka wydała kolejną – “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Jej bohaterem jest uznany w świecie czarodziejów magizoolog Newton Artemis Fido Skamander, który bada i chroni magiczne zwierzęta. Jest kawalerem Orderu Merlina Drugiej Klasy, który otrzymał za zasługi nad badaniami dotyczącymi magicznych zwierząt. Ogromny sukces Rowling przyniosło sfilmowanie przygód Newta i tak powstały kolejno filmy “Fantastyczne zwierząt i jak je znaleźć” oraz “Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grinderwalda”. Oba filmy, w gwiazdorskiej obsadzie, odniosły spektakularny sukces.
Publikacja, o której chciałabym Wam opowiedzieć, nosi tytuł “Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury” i jest to oficjalna książka towarzysząca wystawie Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Inspiracją do powstania wystawy były powieści J.K. Rowling oraz osoba Newta Skamandera, dla którego ochrona magicznych stworzeń przed wyginięciem była priorytetem.
Nie wiem, czy wiecie, ale wiele magicznych stworzeń ze świata Rowling ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości oraz wiele z nich również zagrożonych jest wyginięciem. Skąd wzięły się syreny, czym jest kraken i dlaczego wielu ludziom wydaje się, że widzieli magicznego stwora na żywo? Dlatego, że wiele zwierząt jest podobnych do bajkowych publikacji. Wiele jest zapożyczonych z mitologii czy legend. Nie wierzę w to, że syreny, smoki czy ogromne krakeny istnieją, tak jak nie wierzę w potwora z Loch Ness. Co widzieli zatem ludzie?
Świat J. K. Rowling to fikcja literacka, tak jak jej magiczne zwierzęta, ale nie przeszkadza to, by cieszyć się wyobraźnią autorki. Oglądałam oba filmy o fantastycznych zwierzętach i jestem nimi oczarowana. A co znalazłam w tej książce?
“Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury” to rodzaj wstępu, który uświadamia nam czemu powstała wystawa w londyńskim muzeum; jakim gatunkom zwierząt została poświęcona. Publikacja przybliża nam działania tego obiektu kulturalnego, trochę w kwestii samej wystawy, ale i od zaplecza, gdzie oczy zwiedzających wstępu nie mają. Książka oraz kolekcja łączą świat zwierząt magicznych z tym, który obserwujemy na co dzień. Znajdziecie tam m.in. prawdziwe i żyjące kiedyś stworzenia, takie, które jeszcze żyją, ale są zagrożone wyginięciem, jak i te, które powstały na potrzeby filmu. Kto z Was nie chciałby obejrzeć rekwizytów z ulubionego dzieła? Dzięki wystawie jest na to szansa, a zobaczyć można m.in. rekwizyty zarówno z filmów o Harrym Potterze, jak i z “Fantastycznych zwierząt”, którymi posługiwał się Skamander.
Głównym zadaniem Newta Skamandera była ochrona magicznych stworzeń przed wyginięciem. Stworzył dlatego szpital dla magicznych stworzeń, a w swojej walizce trzymał ostatnie pary zwierząt, które uchronił przed wyginięciem. Choć jest on postacią fikcyjną, to jego postawa jest godna do naśladowania. W naszym świecie są gatunki przepięknych zwierząt, które przez działania człowieka w ich świecie naturalnym prawie wyginęły.
Książka jest przepięknie i bogato ilustrowana. Znajdziecie w niej zarówno zdjęcia eksponatów, jak i rysunki, które pochodzą z ilustrowanego wydania “Fantastycznych zwierząt”. Książka jest urzekająca i ma formę albumu. Jestem pod wrażeniem tego, co wydawnictwo Media Rodzina stworzyło i od lat z przyjemnością sięgam po ich książki, gdy są zawsze dopieszczone w każdym calu.
Aleksandra Nowacka Sas