Dzieci zazwyczaj lubią czytać książeczki o zwierzętach i ze zwierzęcymi bohaterami. A gdy bohaterem jest zwierzęce dziecko, to sukces praktycznie murowany. Dzieci będą się z takim bohaterem utożsamiać i przeżywać jego przygody.

Seria książek o małym żuberku Pompiku spełnia właśnie takie kryteria. Bohaterem serii jest żubrze rodzeństwo. Mały Pompik i jego siostra Polinka. Oboje są radosnymi zwierzętami i w każdej kolejnej książeczce przeżywają niesamowite przygody. Seria \”Wyprawa\” poświęcona jest wędrówkom żubrząt po kolejnych parkach narodowych i poznawanie najciekawszych elementów fauny i flory tych parków. \”Milczenie orlika\” przybliża dzieciom Magurski Park Narodowy, którego symbolem jest właśnie orlik krzykliwy – duży drapieżny ptak, charakteryzujący się głośnymi odgłosami. Nasi mali bohaterowie przybyli do parku właśnie po to, by usłyszeć krzyk orlika i spotkać ten ptasi symbol parku. Nim jednak zobaczą orlika, przeżyją kilka przygód, pozachwycają się magurską roślinnością i gdy w końcu dostrzegą ptaka, to… orlik będzie niemy. Polinka zrobi wszystko, by zmusić drapieżnika do krzyku. Wdrapie się nawet na ptasią czatownię. Na próżno. Przy okazji dowie się, jak orliki polują i jakie mają zwyczaje.
Książeczka w poręcznym rozmiarze 19×19 cm przeznaczona jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, czyli dla maluchów, które zazwyczaj nie drą już książek. Kartki są dosyć sztywne, ale nie kartonowe.

Bardzo podobały mi się ciepłe, zabawne ilustracje, które od odrealniają rzeczywistość, to zachowują cechy charakterystyczne omawianych zwierząt, ptaków czy roślin. Oprócz zabawnej historyjki książeczka zawiera zwięzłe informacje o danym parku narodowym oraz mapkę. Wszystko to sprawia, że seria książeczek o wyprawach Pompika i Polinki może być świetnym wstępem do nauki przyrody i pozwoli dziecku łatwo przyswoić sobie wiedzę o polskich parkach narodowych oraz obudzić w nim ciekawość odkrywcy i turysty.
Anna Kruczkowska