Zacznę od przyznania się, że moja wiedza biologiczna jest dość uboga. Do dziś pamiętam nudne lekcje biologii w szkole i nauczyciela, który w żaden sposób nie umiał zaciekawić mnie swoim przedmiotem. Na szczęście w dorosłym życiu sami wybieramy, czego chcemy się uczyć i możemy nadrobić braki, korzystając z ogólnodostępnej literatury. Z pomocą w tej dziedzinie pojawiło się nowe wydanie książki Billa Brysona “Ciało. Instrukcja dla użytkownika”. Do moich rąk trafiła edycja ilustrowana, co szczerze zachęciło mnie do czytania, ponieważ jestem wzrokowcem i liczne ilustracje w książkach są dla mnie niezwykle pomocne.
Ta książka to swego rodzaju podręcznik, który zabiera nas w podróż, aby pomóc zbadać tajemnice ludzkiego ciała. Choć napisany stylem i językiem naukowym, widać, że stworzono go dla szerszej publiki. Autor stara się przekazać informacje ze świata biologii w sposób przystępny dla czytelników. Jednakże ze względu na sporą ilość specjalistycznego słownictwa, aby zrozumieć wiele rzeczy, trzeba się mocno skupić. Choć pozycja ta miała już swoją udaną premierę w 2019 roku, teraźniejsza wersja z licznymi ilustracjami wydaje się jeszcze lepsza.
W wielu miejscach na marginesie znajdziemy przepisy dotyczące rysunków i ilustracji, najczęściej tych występujących obok tekstu. W książce zamieszczone są liczne grafiki m.in. fotografie i portrety naukowców, sławnych w różnych dziedzinach i okresach oraz ilustracje pomocnicze do omawianego w danym momencie tematu. Książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów, a każdy z nich dotyczy innego zagadnienia dotyczącego organizmu człowieka. Przygodę z tym dziełem rozpoczynamy od omówienia budowy człowieka, a kończymy na tym, co nieubłagane – co się dzieje z ciałem w momencie naszej śmierci. Autor dociera do wszystkich układów i organów, aby zapewnić czytelnikowi holistyczną wiedzę o jego ciele. Opisy w wielu miejscach są niezwykle szczegółowe, co jednocześnie jest zaletą i wadą – czasem może to utrudniać odbiór osobie niezwiązanej z branżą medyczną.
Na zakończenie powiem, że nie jest to książka dla każdego. Jeśli czytelnik szuka literatury prostej w odbiorze, to tu tego nie znajdzie. Jest to książka dla wymagającego odbiorcy, momentami lekko nudna, momentami fascynująca. To do czytającego należy wybór czy poradzi sobie z tym dziełem i dzięki temu gruntowanie poszerzy swoją wiedzę w dziedzinie biologii. Znajdziemy tu wiele ciekawostek oraz faktów historycznych, dzięki temu sądzę, że każdy znajdzie w tym dziele coś interesującego.
Paula Koperczuk