Jeszcze w 2018 roku, niebywale zainteresowałam się azjatyckimi rejonami i rozpoczęłam naukę języka koreańskiego zaledwie dwa lata później. Z tego też powodu, kiedy tylko usłyszałam o wydaniu książki traktującej o tym obszarze, nie potrafiłam jej powiedzieć nie. Tym bardziej że obiecywała intrygującą zawartość. Poszukiwałam lektury, która w ciekawy sposób opowie o tym regionie, jego historii i wzajemnych zależnościach. W końcu azjatyckie kraje są całkowicie od nas odmienne historycznie i kulturowo. Dlatego też interesuje mnie to, jak doszli do tego, gdzie są teraz, oraz co miało na to wpływ – po to, by jeszcze lepiej zrozumieć te kultury i ludzi, których języka się uczę. Przede wszystkim miałam w głowie myśl, że kraje te są między sobą znacznie bardziej zbliżone kulturowo, niż do Europy, jednakże, od wieków, pałają do siebie nienawiścią.
Michael Booth w bardzo ciekawy sposób zabiera nas w podróż przez trzy azjatyckie kraje. Rozpoczynamy od historycznych, społecznych i rzecz jasna geopolitycznych więzi. Autor w prosty sposób wyjaśnia relacje pomiędzy poszczególnymi krajami i dlaczego kształtowały się w określony sposób. Wracamy do korzeni, a więc krwawych konfliktów, które są wiecznie żywe i wpływają na aktualne relacje geopolityczne. Każdy, poruszany przez autora aspekt prezentowany jest z kilku perspektyw, co pozwala nam jeszcze lepiej rozeznać się w sytuacji. Booth opowiada historię z perspektywy każdego ze wspomnianych narodów oraz swojej własnej. W ten sposób autor próbuje uzyskać możliwie obiektywny obraz sytuacji i stosunków w i na zewnątrz kraju.
Booth porusza bardzo szeroko problemy istniejące pomiędzy Japonią, Chinami i Koreą. Dlatego też uważam, że jest to idealna lektura dla osób zafascynowanych tymi krajami azjatyckimi, ale nie potrafi rozeznać się w aktualnej sytuacji i połączyć wątków historyczno-gospodarczo-kulturowych. Autor prowadzi nas przez dzieje historii i bardzo skrupulatnie rozkłada problemy między tymi państwami na czynniki pierwsze. Co więcej, autor ma niezwykle lekki język, dzięki czemu czytelnik płynie przez lekturę.
Na ogromny plus tej publikacji składa się maksymalna, możliwa neutralność autora, który możliwie obiektywnie próbuje przedstawić fakty. Próbuje on zrozumieć podejście każdego z tych krajów i nakreślić relacje, ale także historyczne fakty, które wpłynęły na to, jak dany kraj postrzegany jest przez inny. Booth nie bierze jeńców i nie opowiada się po żadnej stronie, płynnie prowadząc założoną z góry metodą i przekazując treści, po które, de facto, czytelnik sięga. Serdecznie polecam każdemu zafascynowanemu tym regionem świata.
Paulina Chmielewska