Chiny to mocarstwo, które ostatnio bardzo często pojawia się w debacie publicznej. Równie często chwalone jest za wzrost gospodarczy, co potępiane za łamanie praw człowieka. Jak to jednak jest z tymi Chinami? I jaką rolę odgrywa w tym wszystkim Xi Jinping?
Najpotężniejszy człowiek na świecie, czyli Xi Jinping, to władca, którego droga na szczyt nie była ani prosta, ani przypadkowa. W jaki sposób z “książątka”, jakich wiele, stał się politykiem, dla którego zniesiono kadencyjność? Na te oraz wiele innych pytań, odpowiedzi szukają Stefan Aust i Adrian Geiges. Warto mieć na uwadze, że są to niemieccy dziennikarze, co w moim odczuciu ma duży wpływ na postrzeganie wielu zjawisk. Już na samym wstępie zaznaczają, że nie zamierzają oceniać Chin. Nie dotyczy to jednak innych krajów. Niejednokrotnie przywołują oni wydarzenia międzynarodowe i jednoznacznie je oceniają. A co do Chin? Cóż, tutaj faktycznie starają się zachować bezstronność, co nie zawsze jest możliwe. Niektóre kwestie, jak chociażby łamanie praw człowieka, brak poszanowania danych osobowych, czy wolności słowa po prostu nie sposób wybronić. Nijako dla złagodzenia odbioru całości, wtedy, kiedy da się powiedzieć coś dobrego, pochwały są w moim odczuciu aż przesadzane.
Czy jest to jednak wada? Niekoniecznie. Powyższej opisana cecha to lewie drobiazg i to mało odczuwalny. W żaden sposób nie wpływa negatywnie na odbiór książki, jednak warto mieć na uwadze, że w książkach poruszających tak trudne politycznie tematy nie sposób nie ujawnić własnego zdania. Niemniej, czytelnik nie musi się z nim zgadzać.
Kolejną dość istotną cechą analizowanej pozycji jest jej zakres tematyczny. Wbrew temu, co sugeruje tytuł, nie jest to wyłącznie biografia. Powiedziałabym wręcz odwrotnie, w większości jest to opowieść o Chinach, która jest ledwie uzupełniana losami jej przywódcy. Wszystkie wydarzenia z jego życia prezentowane są w bardzo szerokim kontekście. Nie mówimy tu w końcu o gwieździe kina czy muzyki, by opierać biografię na smaczkach i ciekawostkach. Szczegółów na temat samego Xi nie jest tu wiele, bardziej ogólny i oficjalny rys historyczny, oraz drobiazgowy opis momentu dziejowego czy kontekstu społeczno-kulturalnego. W moim odczuciu proporcje te sprawdzają się świetnie. Nie jestem szczególną miłośniczką biografii, dlatego fakty, że więcej dowiedziałam się kraju, ustroju politycznym, czy przemianach z ostatnich lat – było dla mnie dużym plusem.
Sama książka podzielona została na tematyczne rozdziały. Autorzy omawiają w ich ramach konkretne zagadnienia, czy problemy społeczne. Ten układ treści jest dobrze przemyślany i świetnie prezentuje poszczególne tematy. Czytając tę książkę, nie ma się wrażenia chaosu, a każdy rozdział dobrze omawia kolejną kwestię.
“Xi Jinping. Najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium” to książka ciekawa, prezentująca nie tylko przywódcę Chin, ale również sam kraj i jego różne oblicza. Jeśli chociaż trochę interesuje cię współczesna polityka, naprawdę warto po nią sięgnąć.
Dominika Róg-Górecka
Autor: Stefan Aust, Adrian Geiges
Tłumaczenie: Joanna Czudec
Tytuł: Xi Jinping. Najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium
Tytuł oryginalny: Xi Jinping – der mächtigste Mann der Welt
Wydawnictwo: W.A.B.
Wydanie: I
Data wydania: 2023-02-22
Kategoria: biografia, autobiografia
ISBN: 9788383182384
Liczba stron: 320
Tłumaczenie: Joanna Czudec
Tytuł: Xi Jinping. Najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium
Tytuł oryginalny: Xi Jinping – der mächtigste Mann der Welt
Wydawnictwo: W.A.B.
Wydanie: I
Data wydania: 2023-02-22
Kategoria: biografia, autobiografia
ISBN: 9788383182384
Liczba stron: 320